فروشگاه اینترنتی اداری کالا

کارتریج چیست؟

منبع تامین رنگ در چاپگرها بسته به نوع چاپگر تونر یا کارتریج  نامیده می شود.چاپگرهای جوهر افشان به وسیله پاشیدن قطرات ریز جوهر روی یک صفحه کاغذ از طریق منافذ ریزی که در هد وجود دارد ، باعث به وجود آمدن تصاویر سیاه وسفید و رنگی در حد کیفیت مناسب با توجه به نو دستگاه می شود.رنگ های اصلی در  پرینتر های جوهر افشان به سه رنگی اصلی تقسیم بندی می شود که عبارتند از:
 1-قرمز (Red)

 2-آبی (Blue)

 3-زرد (Yellow)

به علاوه یک رنگ سیاه نیز وجود دارد که برای تولید تصاویر با رنگ مشکی به کار می رود.

بعضی از چاپگر های جوهر افشان که فاقد رنگ مشکی هستند از ترکیب سه رنگ اصلی رنگ مرکب مشکی به وجود می اورند که

برای تولید تصویر با رنگ مشکی به کار می رود که این رنگ مشکی متمایل به سبز یا آبی می باشد که برای نوشتن متن زیاد جالب نیست و کیفیت آن پایین است.در سری های قدیمی کارتریج های جوهر افشان سه رنگ اصلی به  یکدیگر متصل بودن و درصورت تمام شدن یکی از رنگ ها شما مجبوربه تعویض هر سه رنگ بودید.ولی امروزه این سه رنگ در کارتریج های جوهر افشان از هم جدا شده اند.معمولا بیشتر پرینتر های جوهر افشان از چهار رنگ اصلی تشکیل شده اند اما شما برای چاپ یک عکس به صورت حرفه ای نیاز به یک پرینتر با شش رنگ مجزا دارید که علاوه بر سه رنگ اصلی و رنگ مشکی ، دارای یک رنگ قرمز روشن و آبی روشنباشد که در ایجاد تصاویر با رنگ های طبیعی تاثیر گذار است.

 

  درهنگام خرید کارتریج به چه نکاتی توجه کنیم:

 

نکته:در هنگام خرید یک دستگاه پرینتر قبل از هر چیزی به مصرفی های آن توجه کنید که در بازار موجود می باشد یا خیر

1-یکی از مهم ترین موارد این است که چک کنید کارتریج لیزری یا کارتریج جوهر افشانی که خریداری می کنید با پرینتر شما سازگاری داشته باشد اداری کالا برای راحتی و راهنمایی بیشتر مشتریان خود این اطلاعات را همراه پرینتر قرار داده است.

2-در هنگام خرید تا حد امکان از مکان های معتبر ومورد اعتماد خرید کنید.

3-در هنگام خرید به شرکتی یا اورجینال بودن محصول توجه کنید.

 

چرا باید از کارتریج پرینتر های Inkjet نگهداری کنیم؟

زمانی که جوهر کارتریج تمام می شود یا نزدیک تمام شدن است اگر دقت لازم را در نگه داری آن بعمل نیاورید ،سریعا خشک شده و دیگر نمیتوان آن را پر کرد. بدین ترتیب مجبور هستید هزینه بیشتری برای خرید دوعدد کاتریج نو صرف کنید پس وقتی اولین آثار اتمام جوهر هر کدام از کارتریج های زنگی یا سیاه  را مشاهده کردید وقت را تلف نکنید و سریعا آن کارتریج را از پرینتر خارج کنید و به روش زیر بسته بندی کرده تا به یکی از دفاتر شارژ کارتریج تحویل دهید تا آن را برایتان شارژ کند.

برای بسته بندی هر کارتریج بصورت جداگانه به وسایل زیر نیازدارید:

1-یک عدد کیسه پلاستیکی زیپ دار (زیپ لاک)

2-یک نوار باریک (30در 2 سانتی متر) از پارچه کرکی یا کاغذ کاهی نسبتا کلفت یا دستمال کاغذی کلفت

3- یک عدد کش حلقه ای یا کش پول

روش بسته بندی به شرح زیر می باشد:

1-دستگاه را در حالت خاموش و از برق کشیده

2-کارتریج مورد نظر خالی را از دستگاه با رعایت اصول ایمنی خارج کنید

3- نوار باریک را چند تا کنید تا به اندازه طول حدودا 4 سانتی متر کوچک شود آن را خیس کنید به صورتی که آب از نوار چکه نکند

4- کارتیج ونوار خیس شده را در پلاستیک قرار دهید. توجه کنید که نوار خیس کافی است که به بدنه کارتریج بچسبد و نباید هیچ گونه تماسی با  هد چاپ یا قسمت های جوهری کارتریج داشته باشد ،وظیفه این نوار خیس مرطوب نگهداشتن محفظه داخل پلاستیک است.

5-کیسه پلاستیکی را بسته و از بسته بودن زیپ ان اطمینان حاصل کنید.

6- از کش برای مهار کردن پلاستیک استفاده کنید.

7- برای جلوگیری از خشک شدن کارتریج هر چه سریع تر جهت شارژ کردن آن اقدام کنید.

برای جلوگیری از خشک کارتریج به نکات زیر توجه کنید:

1-به محض تمام شدن جوهر کارتریج آن را از پرینتر خارج کرده و درکیسه پلاستیکی قراردهید. درغیر این صورت کارتریج خشک شده وغیر قابل استفاده می گردد.

2-در کارتریج های رنگی ،به محض تمام شدن اولین رنگ کارتریج رابسته بندی کنید. یکی از آسان ترین راه های تشخیص تمام شدن جوهر تغییر رنگ طبیعی تصاویر می باشد که به شما کمک می کند متوجه تمام شدن یکی از رنگ ها شوید.

3- پس از خارج کردن کارتریج مراقب باشید به چیبست ان آسیبی وارد نشود.